Nedávno jsem si začal fotit jídlo. Když mi ho v restauraci přinesou, hezky ho na stole posunu, aby bylo v dobrém světle, vytáhnu mobilní telefon a jídlo zvěčním.

Od sousedních stolů jsem zaznamenal spousty nesouhlasných pohledů a nadzvednutých obočí.

"Co blázníš?!" zeptal se mě kolega, když jsem si jídlo fotil na pracovním obědě.

"Fotím si jídlo," odpověděl jsem.

"Seš pubertální holka, nebo co? Tohle přece normální lidi nedělají!"

Když se nad tím zamyslíte, je to boží věta. "Tohle normální lidi nedělají."

A kdo to stanoví?

Naládovat do sebe guláš se šesti a zalít ho sedmi pivy normální je? Ale narovnat si talíř s gulášem na stole a vyfotit ho, to už normální není?

(Dělám si legraci. Jídla jako guláš si nikdo nefotí, leda tak v karlínském bistru, když je to guláš z býčka z biochovu, ozdobený červenou cibulkou z bedýnky a se špekovými knedlíčky od babičky, to celé za 399 korun. Ale to nechme být.)

My Češi jsme specialisté na to, že víme, co se má a co se nemá dělat, a hlavně se to ostatním nebojíme říkat.

Vezměte si třeba ponožky v sandálech. V Česku po roce 1989 neexistuje šikanovanější a týranější menšina než lidé, kteří nosí ponožky v sandálech. Jsou na tom hůř než Romové a Vietnamci dohromady.

Ponožky v sandálech se nenosí, tečka. A když v nich někoho vidíme, ukazujeme si na něj, nebo ho rovnou vyfotíme a s posměšným komentářem dáme na Facebook.

Přitom z vykopávek víme, že ponožky v sandálech nosili už staří Římané. Estetika byla jedním z pilířů jejich civilizace. Římané vyznávali krásu a smyslnost. Jak se ostatně říká v jednom vtipu, Řekové byli těmi, kdo objevili sex jako volnočasovou aktivitu, a Římané to ještě vylepšili, když do toho zapojili ženy. A nosili ponožky v sandálech!

Zničili jsme jednu, možná i několik generací Čechů diktátem toho, že se ponožky v sandálech nenosí. Dokonce existuje heslo na Wikipedii, v angličtině, kde se píše, že "v Česku je nošení ponožek a sandálů považováno za neestetické".

Neestetické!

Kdybych to četl a neznal své spoluobčany nebo byl kupříkladu cizinec, řekl bych si asi: "Hm, ti Češi mají ale vysoké nároky!"

Jenže pak bych nastoupil na konečné metra do autobusu mířícího do některého z obchodních center, rozhlédl se kolem sebe a viděl všechny ty lidi s igelitovými taškami, pozoroval jejich módní preference a estetické cítění a nejspíš bych zvolal: "Cože? TĚMHLE lidem vadí ponožky v sandálech? Vážně?"

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru