Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová vydala doporučení služebním úřadům, jakými opatřeními by mohly vhodněji sladit osobní a pracovní život svých zaměstnanců. Úřady dostupná opatření podle ní dosud využívají nedostatečně. Jde například o kratší služební dobu či možnost práce z domova. Ombudsmanka to ve čtvrtek uvedla na tiskové konferenci.

Státní správa by díky zavedení dotyčných opatření mohla na pracovním trhu lépe konkurovat soukromému sektoru.

Úřad ombudsmanky v letech 2016 a 2017 provedl výzkum na dané téma na většině českých ministerstev. "Podle zákona o státní službě mají služební úřady povinnost věnovat slaďovacím opatřením zvláštní pozornost a vytvářet pro ně vhodné podmínky. Rozhodli jsme se proto podívat, jak si v této oblasti počínají ústřední orgány státní správy," uvedla Šabatová.

Úřady podle výzkumu nevyužívají všech možností, které zákon umožňuje. Dobře podle výzkumu funguje jen pružné rozvržení pracovní doby, kterou využívá asi 74 procent úředníků a úřednic z výzkumu, oproti tomu jen čtyři procenta úředníků pracuje na zkrácený pracovní úvazek. Obdobně je na tom možnost práce z domova. I mezi ministerstvy podle výzkumu ale existují značné rozdíly, přestože legislativa je pro všechny stejná. Ombudsmanka například ohledně umožnění práce z domova vyzdvihla ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí, další čtyři ministerstva ale měla v této kolonce nulu.

"Nikdo by neměl být v 21. století nucen k tomu, aby se rozhodoval, jestli bude pracovat nebo se věnovat rodině. Měli bychom mít oboje v rozumné míře a zaměstnavatelé, ať už soukromí nebo stát, by k tomu měli vytvářet podmínky. Žijeme ale v době, kdy je mnoho stereotypů a obav. Zaměstnavatelé by se měli daleko více odvážit důvěřovat svým zaměstnancům. Odměnou jim budou spokojení a klidní zaměstnanci. Většinu lidí totiž baví pracovat, ale chtějí mít také rodinu," uvedla Šabatová.

Podle ombudsmanky ale bohužel existuje mezi zaměstnanci atmosféra, v níž není normální přijít a žádat například o zkrácenou služební dobu. "Něco v té atmosféře tomu brání. Rádi bychom to změnili," uvedla Šabatová.

V Česku je podle ombudsmanky 233 služebních úřadů, ve kterých pracuje zhruba 75 tisíc úředníků. Z toho je na 56 tisíc žen a 18 tisíc mužů.