Kampaň před komunálními volbami se tentokrát více držela konkrétních místních témat. Právě proto se nedá očekávat vyšší účast při hlasování než před čtyřmi lety, říká politolog Petr Jüptner z Univerzity Karlovy. Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše má podle něj šanci obhájit vítězství i v Praze, přestože ho mnozí obyvatelé města kritizují za dosavadní působení na magistrátu.

HN: Můžeme brát komunální volby jako hodnocení pro vládu?

Částečným vysvědčením pro vládu mohou být pouze výsledky ve velkých městech.

HN: Premiér Babiš prohlásil, že pro ANO je nejdůležitější Praha. V uplynulém období se ale jeho hnutí na magistrátu moc nepředvedlo. Má šanci na první příčku?

Podle průzkumů to nevypadá, ale šanci má, zejména v případě, pokud by se hlasy voličů rovnoměrně rozdělily mezi piráty, Prahu sobě a Spojené síly pro Prahu (sdružuje hlavně TOP 09, Starosty a nezávislé a lidovce − pozn. red.). ANO vkládá v Praze do kampaně obrovské finanční prostředky a koncovka kampaně hnutí by tak nějaký efekt mít měla.

Petr Jüptner (40)

Ředitel Institutu politologických studií na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Zaměřuje se na komunální politiku. Byl řešitelem dvou projektů Grantové agentury ČR.

HN: V Brně nebo Ostravě má ANO na vítězství lepší vyhlídky?

Určitě. Nedá se říci, že v Brně a Ostravě by hnutí ANO v minulých letech nějak selhalo. Ve vládních ­koalicích na tamních radnicích sice byly problémy, ale zdaleka ne takové jako v ostatních krajských městech, kde se koalice rozpadly. Když si k tomu vezmeme objem peněz vložený do kampaně a elektorát, který je zejména v Ostravě ANO nakloněn, má hnutí velmi slušné šance.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.