Sice je všední den dopoledne, ale v neratovském kostele Nanebevzetí Panny Marie se střídají turisté. A téměř každý víkend se odsud ozývá svatební veselí, na nedělní mše bývá plno. O tom si mohou jiné farnosti v bývalých Sudetech většinou nechat zdát.

Do malebného Neratova v Orlických horách táhne turisty příběh obnovy kostela a vesnice. Stojí za tím farář Josef Suchár. Na počátku 90. let spolu s dalšími lidmi v Česku vytvořil jedno z prvních sdružení založených na principech sociálního podnikání. Cílem tohoto byznysu je prospívat místnímu rozvoji, zaměstnávat různě znevýhodněné skupiny lidí, přičemž veškerý výdělek jde zpět − hlavně zaměstnancům.

"Obnovili jsme poutní místo, jež má vítat poutníky a sdělit jim nějaké poselství. To naše je takové, že nikdy není pozdě opravit to, co se pokazilo, a nikdo není zbytečný. Ani lidé s jakýmkoliv postižením. I oni mohou být zdrojem něčeho krásného, nového, něčeho, co žije," říká Suchár.

Tajně vysvěcený kněz Suchár objevil zpustlý kostel ve vybydleném Neratově už za totality. Stalo se tak, když chystal hry pro děti na letním táboře, kde působil jako vedoucí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru