Osmadvacet let po znovusjednocení prožívá Německo asi nejvážnější krizi svého politického systému od momentu, kdy zanikla NDR. Němci jsou oprávněně hrdí na to, čeho dosáhli po roce 1945: vybudovali stabilní politický systém a německá demokracie se stala pilířem sjednocené Evropy.

Jenže v tom je možná právě jádro současného problému, který se kvůli postavení Německa v Evropě netýká jen Němců, ale všech Evropanů. Německá politika se stala stabilní až příliš a jak ukázal vývoj posledních let po finanční krizi a urychlený uprchlickou vlnou, středové politické strany nejsou schopny adekvátně rychle a razantně reagovat.

Sociální demokracie prokazuje už delší dobu trvající mátožnost. Socialistům po celé Evropě začali v krizi a po ní odebírat hlasy populisté nebo naopak radikálnější levice. Konzervativci se dostali do slepé uličky nešťastným rozhodnutím kancléřky Angely Merkelové otevřít zemi uprchlické vlně v roce 2015 a vyčerpaností své vůdkyně. Poslední z trojice velkých tradičních středových stran, liberálové, sice obživli, ale ani oni nejsou schopni prosadit se s nějakým silným tématem.

Naopak, rozhodující agendu diktují okrajové strany politického spektra. Co se týče bezpečnosti a imigrantů, zastiňuje všechny Alternativa pro Německo (AfD), ohledně řekněme společenských a ekonomických otázek tlačí ostatní do kouta Zelení. Příkladem může být dnes už spíš problematická energetická revoluce Energiewende.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru