Na to, že se starostové a radní předhánějí v přestřihávání pásek a otevírání nových cyklostezek či hasičáren před volbami, jsme si zvykli. A je to v pořádku. Voliči vidí své samosprávce spolu s "jejich" hotovým dílem a mohou posoudit, jestli jim umožnit nebo neumožnit repete ve funkci.

Předáci pražské radnice ovšem přišli s inovací. Pouhých pár dní před komunálními volbami schvalují koncepce a podepisují memoranda, v nichž je řeč o opatřeních a stavbách, při jejichž odstartování i ukončení už může české metropoli vládnout někdo úplně jiný.

Rada třeba vytyčila strategii rozvoje pražské integrované dopravy na roky 2019 až 2029. Píše se v ní mimo jiné o zkrácení intervalů linek MHD a výstavbě nových tramvajových tratí. A dokonce i o přejmenování desítek zastávek tramvají a metra. Zní to pěkně, ale zařizovat to bude nová radniční koalice. Nikoliv tým primátorky Adriany Krnáčové. Ten si jenom s předstihem honí triko.

Podobně primátorka před několika dny podepsala v záři reflektorů memorandum o výstavbě nové pražské atletické haly. A radní odklepli rekonstrukci Revoluční třídy. Komu by se nelíbilo nové sportoviště nebo osazení stromové aleje v jedné z nejrušnějších ulic města? Schváleno, tedy jako by to už bylo. Byť se zatím ani nekoplo. O novém mostě přes Vltavu ve Dvorcích se uvažuje už desítky let, ale ausgerechnet těsně před volebním kláním vybrala končící rada vítězný architektonický návrh. Vážně to jindy nešlo?

Těžko se ubránit dojmu, že si pražští radní za hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalici berou jakousi marketingovou volební hypotéku. Chlubí se vzdušnými zámky, které přitom už teď visí na krku jejich nástupcům. A ještě k tomu lákají: zvolte naši partaj a my rádi splatíme tohle všechno, co jsme si vypůjčili od budoucnosti.

Pražané by ale neměli přehlédnout, že jde spíš o bezohlednost. Končící garnitura si lajnuje hřiště na další hru a vůbec nepočítá s možností, že usedne na střídačku a noví radní budou hrát jinak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru