Dalo se to čekat. Když už někdo nemá přímý telefon na šéfa a všechno, co by mohlo být zadarmo, už ve své kampani probrali všichni ostatní, vždycky je tady možnost návratu do časů, kdy "bejvávalo" dobře. Pochopil to i šéf ODS Petr Fiala, který v posledním poselství před volbami řekl, že chce "vrátit Českou republiku dnešními slovy mezi TOP 10, tedy mezi deset nejlepších zemí světa". Podle jeho slov byla první Československá republika na svou dobu moderní, demokratický a hospodářsky vyspělý stát, patřila k nejlépe prosperujícím zemím Evropy, dokonce mezi deset nejvyspělejších států světa.

"Chceme vrátit Českou republiku po všech stránkách na totéž místo, kam ji přivedli naši vůdcové v roce 1918," prohlásil Fiala, čímž se stal jediným politikem, který dokázal definovat aspoň nějakou vizi ekonomického směřování země.

Jenže − odkud a kam přesně by se Česká republika měla vrátit?

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí lehce zpomalila (na 2,4 procenta ze 4,1 procenta), tempo růstu je ale stále rychlejší než unijní průměr. Co se týká oblíbeného "dohánění", dostala se loni podle propočtů statistiků na 85 procent HPD přepočteného na obyvatele vůči průměru eurozóny, vůči celé unii pak na 90 procent.

A teď se podívejme, jak na tom byla v minulosti.

Podle výpočtů ekonomického historika Paula Bairocha se podle stejného ukazatele (HDP na hlavu) Československo v roce 1925 i 1938 nacházelo pod evropským průměrem. Z 24 evropských zemí (včetně Sovětského svazu) obsadilo sedm let po první světové válce dvanáctou příčku. Ve srovnání se západní Evropou HDP na hlavu dosáhl 71 procent, což je podstatně méně než dnes. V roce 1938 se Československo propadlo na 15. příčku, v poměru k HDP na hlavu pak na 65 procent průměru Západu.

K obdobným číslům dospěl Stephen Broadberry z univerzity ve Warwicku, který srovnával vývoj v Evropě mezi lety 1870 a 2000. Podle jeho propočtů dosáhl československý HDP přepočtený na jednoho obyvatele v roce 1929 z celkem 24 zemí Evropy (včetně Turecka, Sovětského svazu a Jugoslávie) na dvanácté, v roce 1937 pak čtrnácté místo, kdy se před něj dostaly i kdysi zaostalé Finsko či Irsko.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru