Velké firmy, daňoví poradci, ale i vývojáři účetních programů se mohou začít chystat na změny ve vykazování DPH. Po úterním schválení přenesené daňové povinnosti ministry financí EU bude v Česku podle ministryně Aleny Schillerové takzvaný režim reverse charge zaveden během několika měsíců. Daňoví odborníci říkají, že přechod na nový režim bude hladký, maximálně s menšími komplikacemi.

Petr Toman z poradenské firmy KMPG připomíná, že platba daně z přidané hodnoty přímo státu, nikoli dodavateli k ceně zboží, už se v Česku uplatňuje u vybraných druhů zboží a služeb. Většina účetních systémů plátců DPH by si se změnou měla v první fázi poradit. "Nicméně hladký přechod bude jako vždy záviset na konkrétní právní úpravě a jako vždy bude ďábel ukryt v detailu," dodává Toman.

Obtíže očekává u těch odběratelů zboží a služeb, kteří neuplatňují odpočet DPH v plné výši. Jsou to třeba obce nebo neziskové organizace. "Budou povinni určit, zda konkrétní dodávka spadá do základní, či jedné ze snížených sazeb. Zejména u plátců odebírajících široké spektrum zboží a služeb může agenda výrazně narůst." Toman upozorňuje, že chyby budou následovat sankce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru