Přestaňme se schovávat za Brusel, radí italský velvyslanec v Praze Aldo Amati. Zdůrazňuje, že k srdci by si to měli vzít politici ve všech státech Evropské unie, včetně Česka a Itálie. "Nezapomínejme, že čeho v unii dosáhneme, závisí vždy na jednotlivých členských zemích," zdůrazňuje Amati, který tento měsíc v Praze po čtyřech letech končí. V době jeho působení měly Česko a Itálie často velmi odlišné názory na přístup k migrační krizi.

Oba státy se shodují na nutnosti zastavit plavby migrantů přes Středozemní moře. Tím ale shoda končí. "Lišíme se v názoru na to, jak si spravedlivě rozdělit ty, kteří mají právo na azyl," připomíná velvyslanec fakt, že Česko odmítá jakékoliv evropské kvóty na přijímání uprchlíků, zatímco Itálie patří mezi jejich hlavní zastánce.

Amati zároveň připouští, že nebylo jednoduché vysvětlovat nadřízeným v Římě důvody ostrého českého postoje k migraci − premiér Andrej Babiš (ANO) opakuje, že nepřijme ani jednoho migranta či uprchlíka. Odmítá na českém území pomoci jak ekonomickým migrantům, kteří jdou za lepším životem, tak i skutečným uprchlíkům před válkou či útlakem.

Na striktním postoji se pre­miér shodne s velkou částí ostatních politických stran. "Italové obtížně chápou strach Čechů ze ztráty ekonomické stability a bezpečnosti, kterou si momentálně můžou užívat," říká velvyslanec.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.