Skupina Finep se za dobu své více než dvacetileté existence zařadila mezi pětici největších rezidenčních developerů v Praze. Developerská firma před rokem 2015 intenzivně nakupovala parcely a má slušnou zásobu pozemků, které bude rozvíjet v následující dekádě. Další nákupy tak pro Finep v současné situaci rostoucích cen stavebních pozemků nejsou prio­ritou, říká v rozhovoru s HN generální ředitel holdingu Tomáš Pardubický. Developer sleduje fenomén sdílené ekonomiky a další trendy, které Finepu podle něj napovědí, pro koho má byty stavět.

HN: Od října platí omezení hypoték. Jak opatření ovlivní realitní trh?

Bude klesat zájem o vlastní bydlení a poroste zájem o nájemní bydlení. Regulace České národní banky mi ale nepřijde zásadní. Jsem přesvědčen o tom, že ve velkých městech dochází ke změně dlouhodobých trendů. A ty nezastaví politici, developeři ani spolky. Jeden z těch velmi známých trendů je urbanizace. Venkov se vysídluje a naopak města se rozrůstají a to platí celosvětově. Druhým trendem je změna vztahu k vlastnictví. Zatímco moje generace měla velký vztah k vlastnění, mladá generace je na majetku nezávislá a nebude mít potřebu bydlet ve vlastním. Když se oprostíme od krátkodobých pohledů, přechod na nájemní bydlení není nic nezdravého. Je to jen něco, čím se přibližujeme stylu života v západní Evropě.

HN: Koho máte na mysli, když mluvíte o mladé generaci?

Lidi, kteří končí vysokou školu a mají první zaměstnání. Když se bavím na přednášce se studenty, chtějí prvních pět let po vysoké škole víc cestovat, chtějí jet do zahraničí pracovat a na stáže a teprve pak se vrátit. Nechtějí se vázat. Mám pocit, že mladá generace se mnohem méně zabývá budoucností a plánováním než moje generace, která přirozeně tíhla k vlastnictví.

Tomáš Pardubický (44)

Generální ředitel a člen představenstva společnosti Finep Holding. Do roku 2007 působil ve vrcholových manažerských funkcích v bankovnictví.

V roce 2017 se poměrně intenzivně diskutovalo, že se na investici prodává příliš mnoho bytů.

Myslím si, že to není nezdravé a že je to dlouhodobý trend. Mladá generace nepotřebuje vlastnit, bude žít v pronájmu a bude to naprosto přirozené, stejně jako na Západě.

Každý rok nám ubývá 3−5 procent prodejů lidem, kteří chtějí bydlet, a rostou prodeje lidem, kteří chtějí pronajímat. Myslím si, že tento trend bude pokračovat a třeba za 10 let se dostaneme do situace, kdy půjdou tři čtvrtiny produkce na nájmy a čtvrtina do vlastnictví.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru