V celé Evropské unii se při výběru DPH "ztratí" kolem 150 miliard eur. Je to zhruba osmina všech příjmů, které tato nepřímá daň zajišťuje. Jde o průměr, ve spoustě zemí tak samozřejmě mají tuto "daňovou mezeru" ještě výrazně větší. Třeba v Česku.

Proto je pochopitelné, že zalátání co největšího počtu děr v systému výběru patří mezi české priority. Bez DPH se rozpočty státu, krajů i obcí neobejdou.

Premiér a bývalý ministr financí Andrej Babiš za jeden z léků proti únikům považuje tzv. reverse charge, tedy změnu výběru daně tak, aby se fakturovala až v posledním článku řetězce, u konečného prodejce.

Není přesně známo, kdo Babišovi vnuknul myšlenku, že reverse charge aplikovaná na všechny druhy zboží je řešením (část zásluh má jistě bývalá náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová), ale práci odvedl důkladně.

Termín se ve slovníku šéfa ANO usídlil spolu s karusely či EET.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Sluší se přiznat, že Babiš o problému nejen mluvil, ale také pracoval na řešení. Včera měl konečně oprávněný důvod k oslavě, protože ministři financí EU v podstatě (od českého návrhu se liší například výše limitu, od nějž lze reverse charge aplikovat) schválili, co v Bruselu poslední čtyři roky prosazoval.

A nejen on, táhla v tom za jeden provaz celá česká diplomacie v éře premiéra Sobotky i za posledních dvou vlád. Uměla si najít spojence a dokázala vysvětlit, proč je "náš" recept potřebný.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se západní státy do změny výběru DPH nehrnuly?
  • Dokáže stát s tímto novým nástrojem zabránit podvodům?
  • Dostaneme se v úspěšnosti při výběru DPH aspoň na evropskou úroveň?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se