Vláda Andreje Babiše má za sebou sto dní. Jak je hodnotit? Třeba podle jeho vlastních kritérií! Babiš říká, že jeho vláda je na rozdíl od předešlých odborná, výkonná, spolupracující. Zkrátka supertým se superlídrem. Je to tak?

Inu, zmíněná adjektiva do jisté míry sedí, ale někdy v poněkud jiném smyslu, než by to Babiš chtěl prodávat veřejnosti. Vezměme to postupně.

Nejprve k té odbornosti: experti ve vládě jistě jsou a v některých případech je to nesporně k užitku. Třeba Richard Brabec se vypracoval na špičkového experta na životní prostředí, pojímá ho komplexně a jeho programy například proti hrozícímu nedostatku vody jsou nadějné. V jiných případech ale deklarovaní odborníci v ministerských funkcích působí spíš jako korporátní lobbisté. To je případ ministra zemědělství Miroslava Tomana (exšéf Agrární komory), který zjevně chápe svou práci jako lobbing za velké agrokombináty, což dvakrát zdravé není. Nebo taková ministryně průmyslu Marta Nováková (bývalá šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu). Ta se ani moc netají tím, že ji cokoli mimo úzký okruh její specializace nezajímá. Její mantrou je "na tohle se mě neptejte, já nejsem politik". Vláda ovšem je politický orgán, rozhoduje ve sboru, takže z toho okázalého ignorantství až trochu mrazí. Celkově je otázkou, jestli Babišem deklarovaná odbornost nebude někdy spíš fachidiocií.

K dělnosti: ano, maká se. Ano, vláda jedná od šesti od rána. Ano, ministři pod Babišem jezdí jako motorové myši. Bohužel ale zatím nevíme, jestli to k něčemu zásadně pozitivnímu vede. Nějaké výsledky vidět jsou, třeba konečně víme, jak to bude s dálničním mýtem. Ale jsou to všechno spíš jednotlivosti. Prosazení velkých věcí samozřejmě potřebuje víc času, takže dejme vládě čas. Ale upřímně řečeno, třeba to, že za 100 dní nebylo slyšet vlastně nic o zřejmě nejzásadnějším tématu − reformě penzí, která by měla řešit problém stárnutí populace −, trochu varovné je. Neskončí vláda jen u udržování provozu a politického kapitalizování ekonomické konjunktury? Neukáže se, že deklarovaná dělnost je jen chaotickým vířením na efekt? Uvidíme, ale moc nadějně to nevypadá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru