Když v minulých letech mohli lidé získat dotace na nákup nového kotle nebo na zateplení fasády domu, zájem byl obrovský. Na mnoho žadatelů se vůbec nedostalo. Šanci dosáhnout na tyto peníze však bude mít v příštím roce rekordní množství lidí. Stát chystá do těchto "zelených dotací" nalít historicky nejvíc peněz.

Je to především díky výraznému zdražení emisních povolenek, kterými průmyslové podniky platí za to, že znečišťují ovzduší. Odhadem by stát měl letos za prodej povolenek utržit okolo 11 miliard korun − dvojnásobek toho co před rokem.

Právě peníze z povolenek jsou hlavním zdrojem "zelených dotací". Několik dalších miliard se pak na ně dává také z evropských peněz.

11 mld. Kč

získá odhadem stát letos z prodeje emisních povolenek. Loni to bylo jen 5,2 miliardy.

Dosáhnout na ně mohou jak lidé, tak firmy. Pro domácnosti jsou určené především dotace od ministerstva životního prostředí, podniky o ně žádají u ministerstva průmyslu. Dotace jim pomáhají zaplatit obvykle většinu nákladů například na výměnu kotle v domě nebo ekologičtější výrobu v případě firem.

"Máme připravenou celou řadu programů, třeba Novou zelenou úsporám. Očekáváme, že o tom ještě bude debata na vládě," řekl HN ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.