Zatímco Dalibora měla nouze podle pověsti naučit housti, roztříštěná česká pravice při vší své bídě už léta o nezbytné integraci jen mluví. Žádnou melodii na společnou notu, na rozdíl od zemana z Kozojed, ne a ne zahrát. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil teď přichází s přáním obnovit někdejší svazek své partaje se Starosty a nezávislými, jenže ani z toho příliš muziky nekouká.

Osm let starý úspěšný pokus Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka o vzájemně výhodnou symbiózu topky coby městské partaje a STAN jako fenoménu venkova totiž nejde jen tak recyklovat. Důvod je jednoduchý. Zatímco tehdy šlo o ambiciózní vybudování pevného jádra příští vítězné volební formace, teď to vypadá jen na snahu dvou volebních trpaslíků překonat pětiprocentní volební práh a odvrátit krach. Podle mylné představy, že se preference sčítají. Takových marných pseudointegrací jsou už ale voliči přesyceni. Z nudy by je vytrhlo snad jen to, kdyby se i KSČM, aktuálně balancující nad pětiprocentní propastí, rozhodla pro společnou kandidátku třeba se Zemanovci nebo s ČSSD.

Námluvy TOP 09 a STAN navíc přicházejí s křížkem po funuse. Pro topku mohly mít největší efekt v komunálních volbách, pro starosty pak v celostátních. Jenže komunálky se konají za týden a sněmovní klání bylo loni. A tak Pospíšil mluví aspoň o eurovolbách v příštím roce, na něž prý je testem nynější společná pražská kandidátka TOP 09 a STAN s podporou lidovců.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru