Firmy po celém světě začínají přicházet s reálnými projekty využívajícími technologii blockchain. Jednotlivá řešení se testují v různých oblastech − od logistiky až po svět financí. Jedním takovým testem byl ve Velké Británii loňský pilotní projekt fintechové společnosti Nivaura. Ta vyvinula cloudovou službu pro dluhopisové emise a správu cenných papírů pro malé firmy a zapojila blockchain. Na projektu se v roli poradce podílela mezinárodní advokátní kancelář Allen & Overy.

HN: Jak měl blockchain pomoci?

Tento projekt vzešel z Fuse − prostoru pro technologické inovace v naší londýnské kanceláři. Šlo o pilotní emisi dluhopisu denominovaného v kryptoměně ethereum. Vypořádání a registrace probíhaly na veřejném blockchainu. Emise využila hlavních výhod této technologie, bylo možné odstranit veškeré prostředníky, které jinak při takové transakci potřebujete.

HN: Odkud konkrétně prostředníci zmizeli?

Protože díky blockchainu bylo možné cenné papíry přímo registrovat, nebyl potřeba depozitář, který jinak zapisuje vlastnictví dluhopisů při takové transakci. Také nemusela být zapojena žádná banka, protože dluhopis byl denominován v kryptoměně. Investoři tím pádem nepotřebovali žádný bankovní účet, jen elektronickou peněženku, kterou lze snadno získat on-line. Nebyl tedy přítomen žádný platební agent, skrze kterého by byly placeny jak peníze od investorů emitentovi, tak výnosy nebo splacení investorům. Odstranění těchto prostředníků samo o sobě znamená velké snížení nákladů, ale výhodou je i snížení množství právní dokumentace.

Jana Chwaszcz (30)

Vystudovala právo a podnikový management na Masarykově univerzitě v Brně. Začínala v advokátní kanceláři Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Od roku 2015 je v pražské pobočce právní kanceláře Allen & Overy, kde se zaměřuje na firemní transakce a kapitálový trh, obchodní právo
a právní aspekty korporátního financování.

Podílela se například na poradenství u dluhopisových transakcí České spořitelny a NET4GAS.

HN: Jak se řešení v případě tohoto pilotu osvědčilo?

Zkušenost je taková, že pro malé a střední emitenty je to mnohonásobně jednodušší, levnější, a tím pádem dostupnější varianta. Ti emitenti, kteří by v normální si­tuaci vydání dluhopisu neplánovali, by v tomto případě díky block­chainu mohli o emisi přemýšlet. Také se prokázalo, že když je dobře nadefinován takzvaný chytrý kontrakt v rámci blockchainové sítě, transakce může běžet v podstatě sama. Je to samozřejmě také podnět k zamyšlení pro regulátory, zda takové transakce plošně nepodpořit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru