V potrhaných uniformách a rozbitých botách působí muži unaveně, přesto když vystupují z vlaků, usmívají se a mluví o jediném − o míru. Za sebou mají italské zákopy i ruské pláně a tisíce vystřílených ran. Před sebou nový život, ve který už často ani nedoufali. První světová válka skončila, rakousko-uherské císařství se rozpadá a na jeho troskách vzniká nové Československo. A necelé dva týdny po vyhlášení republiky se na Letné hraje finále fotbalového poháru, ve kterém Sparta porazí Slavii, když na hřiště nastoupí řada navrátilců z fronty. Místo ran z pušek a kulometů létají už zase přesné rány od kopaček hráčů.

Souběžně s tím, jak se začal tvořit nový stát, hledal před sto lety novou cestu i český fotbal. Navázat chtěl na předválečné úspěchy, kdy české kluby zastoupené silnou letenskou trojicí Slavia, Sparta a DFC patřily k nejužší evropské špičce. Pak ale hráči narukovali a rozjeli se na evropská bojiště.

Odmlčely se pravidelné soutěže, výrazně ubylo i přátelských zápasů. Ostatně, fanoušci přestali mít peníze na to, aby si na fotbal kupovali lístky. V zemi, kterou sevřel hlad, dal každý svoji poslední minci raději za malý kousek jídla. Na hřištích cvičili branci s bodáky, jinde se mezi brankami pěstovaly brambory a zelenina. Občas se vrátil některý z fotbalistů zpátky, postřelený a zafačovaný, jindy přišla jen zpráva, že se nevrátí vůbec.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru