Když se volná ruka trhu zadrhne, je třeba ji znovu rozhýbat. Ke slovu pak přichází státem řízená regulace. Jak ale může stát, který je ze své podstaty držitele monopolu nad osudy obyvatel jednoho ohraničeného území protikladem svobodné volby, takovou nápravu sjednat? 

Že je to možné, ukázal nedávný zásah britské státní instituce v srdci anglického kapitalismu a volného trhu − na londýnské akciové burze. Má-li stát k dispozici správné nástroje a lidi schopné je použít, umí zařídit, aby trh, včetně burzovního, dýchal svobodně pro všechny zúčastněné. Předposlední zářijovou sobotu se pod patronací státní agentury Takeover Panel, která dohlíží na velké firemní transakce ve Velké Británii, uskutečnila aukce s jedním jasným cílem. Její vítěz si otevřel cestu k ovládnutí provozovatele britské placené televize Sky s více než 23 miliony diváků v několika zemích Evropy.

Cílem této státem řízené (a nutno dodat, že zřídka využívané) dražby bylo ukončit měsíce trvající přetahovanou mezi americkými společnostmi Comcast a 21st Century Fox o to, která z nich získá právo odkoupit 61 procent akcií Sky. Cena akcií Sky za poslední rok vzrostla takřka na dvojnásobek a hodnota podílu, který byl vydražen, nakonec dosáhla téměř 30 miliard liber (zhruba 860 miliard korun). Vítězem aukce se stala společnost Comcast, která provozuje největší kabelovou televizní síť v USA. Televizní společnost Sky, která má platící diváky také v Itálii, Německu a Rakousku, představuje pro Comcast vstupenku na evropský trh.

Společnost Fox, pod kterou patří kromě hollywoodských studií 21st Century Fox Film také několik amerických televizních stanic, sice v boji o kontrolu nad Sky prohrála, úplně zkrátka ale nepřijde. Firma ovládaná mediálním magnátem Rupertem Murdochem už před sobotní aukcí vlastnila v britské televizi zbývajících 39 procent akcií. Záhy po dražbě ve středu 26. září oznámila, že svůj menšinový podíl ve Sky prodá Comcastu za stejnou cenu, tedy 17,28 libry (necelých 500 korun) za akcii, za kterou byl vykoupen většinový podíl. Comcast tak za 100 procent akcií Sky zaplatí celkem téměř 1,2 bilionu korun. To vychází zhruba na 52 tisíc korun za jednoho zákazníka, který za možnost sledovat programy Sky ročně zaplatí v průměru okolo 13 tisíc korun. 

Protože šlo o hodně peněz, které Sky plynou též z práv k televizním přenosům nejvyšší anglické fotbalové soutěže Premier League, byl zásah britské vlády do volné tržní soutěže mezi nabídkou a poptávkou záležitostí přímo státotvornou. Hrozilo, že televizní diváci budou za sledování fotbalových přenosů, které v Evropě i na světě patří k těm nejpopulárnějším, platit více než dosud.

Nadto nešlo v případě přetahované o Sky jen o rozhýbání volného trhu, ale také o obranu proti jeho dočasnému pobláznění. Zákrok britské vlády do volné cenotvorby akcií televize Sky je zcela odlišný od zásahů tržních regulátorů proti manipulacím s akciemi veřejně obchodovaných firem (jako se nyní děje v případě Elona Muska a jeho ne zcela pravdivého tweetu o tom, že má dost peněz na vykoupení ostatních akcionářů výrobce elektromobilů Tesla). Tržní mechanismy se mohou zaseknout, aniž by někdo dělal cokoli nezákonného.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou tržby Sky, z čeho plynou největší zisky a která stanice je ztrátová?
  • Kdo přiměl šéfa Comcastu, aby se o Sky začal zajímat?
  • Mohla by instituce jako Takeover Panel fungovat v Česku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se