Souboj o dohled nad zásobami vody, její distribucí a správou se v Česku rozhořel naplno. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přišel s plánem založit takzvaný vodní úřad. V dokumentu, který mají HN k dispozici, ministerstvo zemědělství tento návrh ostře kritizuje a hájí existenci vlastního vodního odboru.

Brabec na konci srpna, kdy vrcholilo úmorné sucho, přišel se strategií soustředit veškerou pravomoc nad vodou, její cenou a spotřebou úplně novému mezioborovému úřadu. Vzorem je již fungující Energetický regulační úřad, řídící veškeré záležitosti kolem energií. Přestože se dvě zainteresovaná ministerstva tvářila, že o návrhu korektně debatují, praxe je jiná.

Na ministerstvu Miroslava Tomana (ČSSD) považují navrhovanou instituci za zbytečnou. "Tématem vzniku úřadu pro vodohospodářské regulace se zabývala už minulá vláda. Na základě výsledků nezávislé studie RIA rozhodla o vzniku odboru dozoru a regulace vodárenství na ministerstvu zemědělství, zcela nového orgánu s požadovanými kompetencemi a úkoly," stojí v textu, který ministerstvo podle dobře informovaného zdroje chystalo k publikaci, ale kvůli vztahům v koalici od ní ustoupilo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.