Už v pondělí přijde mnoho lidí o šanci koupit si bydlení na úvěr. Začnou platit přísnější pravidla České národní banky, podle kterých budou o hypotéku moci žádat jen ti lidé, kteří doloží, že mají odpovídající příjem. Výše úvěru − včetně všech dalších už čerpaných půjček − nesmí podle nových pravidel překročit devítinásobek žadatelova ročního čistého příjmu a splátka nesmí převýšit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.

Úvěr na bydlení by tak podle České bankovní asociace (ČBA) nedostal každý pátý z žadatelů, kteří si vzali hypotéku od banky v loňském roce. Tehdy se pětina rovnala 22 tisícům lidí. "Očekávám, že dojde k výraznému propadu objemu i počtu nových hypoték," domnívá se Vladimír Staňura, poradce ČBA pro otázky bydlení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.