Tuzemský trh s léky, respektive zprávy o něm, vyvolává neodbytný dojem, že tím hlavním, o co v něm jde, jsou peníze výrobců, distributorů, lékáren, ambulancí i nemocnic. Jeden by se přitom mohl snadno nechat zmást naivní představou, že důležitější je spíš to, aby se k člověku dostal preparát, který potřebuje.

Tak například reexporty (ve zkratce: dovozce od zahraničního výrobce nakoupí léky pro tuzemský trh a pak je zase prodá do ciziny. Rozdíl v cenách mu přinese velmi slušný zisk). To je sice za určitých okolností legální, v praxi to ale vede k tomu, že některé medikamenty na českém trhu nejsou.

Je fakt, že o reexporty, což je dlouholetý problém, se měl postarat nový zákon, který vyšel z ministerstva zdravotnictví ještě v době, kdy jej ovládala ČSSD. Podle něj by se měl pacient ke svému léku dostat do dvou dnů. Jenže formulace v této normě je kvůli dodatečné a lobbisty prosazené vsuvce natolik vágní a nejasná, že jediný výsledek této zákonodárné iniciativy je hádka o to, kdo si jaký podíl na trhu nárokuje. Teď chce ministerstvo zdravotnictví omezit reexporty pomocí slovenského systému. Proti němu se ale staví lékárníci, protože je podle nich špatný a složitý.

Jestliže reexporty jsou důvodem, proč se některé léky v Česku vyskytují leda na letácích, potom různé ceny léků pro různé typy odběratelů výrazně zhoršují ekonomickou situaci nemocnic i pacientů. Stále platí, že je v Česku mnoho léků v průměru levnějších než v zahraničí. Současně ale v jedné nemocnici mohou být klidně o pět set procent dražší než v té o kousek vedle. Obě přitom odebírají stejný lék.

Že nejde o nadsázku, doložil Nejvyšší kontrolní úřad, který kontroloval nákupy léků a zdravotnického materiálu v letech 2014 až 2016 ve třech velkých českých nemocnicích. Ukázal, že systém je netransparentní a že vzájemné vazby dodavatelů a odběratelů víc než co jiného připomínají džungli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru