Od prosince roku 2016 mají firmy možnost vyhnout se trestnímu stíhání. Musí prokázat, že učinily dostatečné kroky formou kontroly, prevence či školení, aby trestné činnosti svých lidí zabránily. Zatím se ale tato změna v zákoně o trestní odpovědnosti právnických osob ve statistikách stíhaných firem moc neprojevuje. Ze stovek obviněných společností se takzvaně vyvinit podvedlo jen třem.

Právník a odborník na obhajobu právnických osob Ladislav Smejkal říká, že při pohledu na statistiku Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) to vypadá, že se zásadní novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob minula účinkem. "Podle mě si všichni slibovali, že v praxi naroste počet případů, kdy obchodní společnosti nebudou trestně odpovědné za jednání svých lidí, protože se takzvaně vyviní," míní Smejkal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.