Myslíte, že mají ruští mi­liardáři vliv na politiku? Jste na omylu, nemají téměř žádný. A majetek, kterým se chlubí, vlastně také není jejich. Kremlu navíc nemohou odmítnout jedinou prosbu, prohlašuje Ilja Zaslavskij, bývalý manažer ruské ropné společnosti TNK-BP a přední expert na korupci ve státech bývalého Sovětského svazu. Žije ve Spojených státech a posledních šest let upozorňuje na nebezpečí rozkladného vlivu ruských oligarchů na Západě.

"Kreml má na každého z nich páky. I na ty, kteří většinu majetku vyvedli z Ruska. Udělají, o co je Moskva požádá. Pokud z toho bude skandál, řekne se, že jde o jejich soukromou iniciativu," popisuje Zaslavskij v rozhovoru pro HN.

Termín oligarcha se v Rusku začal používat v polovině 90. let, kdy se v divokých časech po rozpadu Sovětského svazu objevili miliardáři ovládající značné části ruské ekonomiky. Někteří už upadli v zapomnění, jako bankéř Vladimir Vinogradov, většina ale dál patří mezi nejvýznamnější lidi v zemi.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.