Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech Steva Bannona. Chlapíka, který objíždí Evropu a dává dohromady nacionalistické partaje před eurovolbami. Nemusí to samozřejmě nic znamenat, prezident má svaté právo scházet se, s kým chce. Ale náhoda to asi nebude − nakonec když jdete na koncert skupiny Ortel, taky to většinou není čistě ze studijních důvodů. Dá se tedy odhadovat, že prezidentovi není myšlenka internacionály nacionalistů, prosazovaná exstratégem Donalda Trumpa, zcela cizí.

Je to docela varovné, protože Bannon vlastně nechce nic jiného než rozšvihat evropskou integraci. Ne náhodou je pečený vařený u lídrů stran, které chtějí, aby jejich země z EU vystoupily, jako francouzské Národní sdružení Marine Le Penové.

Na konferenci evropské krajní pravice v Římě pak Bannon dokonce prohlásil, že ultrapravicoví "vlastenci" jsou novou evropskou elitou.

Jak by měla Evropa podle těchto "vlastenců" vypadat? Představují si idylu zcela suverénních národních států, které spolu budou v klidu a míru, se vzájemným hlubokým respektem obchodovat k všestrannému prospěchu. Bez zlého Bruselu, samozřejmě. Jenže když si položíme otázku, kdypak se něco takového v Evropě povedlo, dojdeme k závěru, že nikdy. Jednotlivé státy se mezi sebou mydlily hlava nehlava dlouhá staletí. Nynější klid je naprosto unikátní a asi nebude úplná náhoda, že nastal právě v době, kdy se Evropa začala integrovat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru