Američané pro to mají zkratku TMI. "Tý-Em-Aj" neboli Too Much Information. Když už se na vás valí "příliš mnoho informací", které už vlastně ani nechcete vědět.

Opravdu to potřebuji číst? budou Američané znovu přemýšlet za necelé dva týdny, až se pultech objeví knižní paměti Stephanie Cliffordové. Tato hvězda pornofilmů, známá pod uměleckým jménem Stormy Daniels, ve své autobiografii s názvem Úplné doznání (Full Disclosure) kromě jiného popisuje svůj sexuální románek s Donaldem Trumpem, který měla mít v roce 2006.

Přestože největší pikantnosti knihy se už objevily v médiích (na tomto místě je zveřejňovat nebudeme, stačí si je vygooglit), je takřka jisté, že americké publikum neodolá a po knize se jen zapráší. V Trumpově případě totiž, jak se zatím opakovaně ukazuje, žádné Tý-Em-Aj, přes všechny rozporuplné pocity, které tamní voliči z Trumpa mohou mít, doposud neplatí.

Historický rekord

Naopak se zatím potvrzuje, že americké publikum se nemůže knih o současném prezidentovi USA nabažit. Jak ukazuje nejen počet titulů, které za necelé dva roky Trumpova prezidentství vyšly a které už jdou do desítek, ale především pak nebývale vysoké prodeje, jichž mnohé z těchto knih dosahují.

Lechtivé paměti Stormy Daniels budou pravděpodobně lákat jiné publikum, než je to, které si pořídilo novou knihu legendárního washingtonského novináře Boba Woodwarda. Pod názvem Strach: Trump v Bílém domě vyšla před dvěma týdny. Pětasedmdesátiletý Woodward je respektovaný novinář, už mnohé jeho předchozí knihy se staly bestsellery, s aktuální knihou o Trumpovi ale také on nyní překonává rekordy.

1,1 milionu

výtisků knihy Strach: Trump v Bílém domě se prodalo během prvního týdne.

3264 monografií

o amerických prezidentech nabízí tamní největší knižní řetězec Barnes & Noble.

Za první týden se prodalo 1,1 milionu kopií jeho knihy, což je i pro známý nakladatelský dům Simon & Schuster, který Woodwardovy knihy vydává, vůbec nejlepší prodej v žánru "literatury faktu" za celou historii nakladatelství, které bylo založeno v roce 1924.

V letošních dosavadních prodejích internetového knihkupectví Amazon (na počet kopií, jež se prodaly od začátku roku) se Woodwardova kniha hned zařadila na druhou příčku. Na prvním místě je přitom jiný titul, pitvající Trumpův Bílý dům. Titul Oheň a zloba, jejž vydal newyorský novinář Michael Wolff letos v lednu a jehož se od té doby přes Amazon prodalo tři miliony kopií.

A ještě nikdy se pak v historii Amazonu nestalo, že by mezi deseti nejprodávanějšími tituly byly současně hned čtyři knihy, které se vztahují k aktuálnímu politickému dění. Teď je to poprvé a vesměs jde o práce s vazbou na Bílý dům. Kromě zmíněných dvou knih od Wolffa a Woodwarda jde ještě o paměti bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, kterého Trump loni v květnu na hodinu odvolal z funkce.

Čtvrtý ze zmíněných titulů se trochu vymyká: jde o obrázkovou knihu od Johna Olivera, v níž si tento moderátor známé satirické show Last Week Tonight na HBO dělá legraci z amerického viceprezidenta Mikea Pence. Jedná se o parodii na knihu pro děti, kterou vydala Penceova manželka, v níž očima domácího mazlíčka, králíka jménem Marlon Bundo, popisuje práci viceprezidenta. V Oliverově podání je ovšem Marlon homosexuál, který se v zahradě Penceových zamiluje do jiného samečka.

Oliver karikuje bigotní, až homofobní postoje Pence a do značné míry i celého Bílého domu, a beze sporu právě proto se tento titul zařadil mezi bestsellery.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.