Vpád virtuálního světa a především internetu do našich životů nám přinesl a neustále přináší příležitosti pro osobní rozvoj, vyšší životní standard a snazší uspokojení našich potřeb − zjednodušeně bychom mohli říct, že je to nástroj pro "lepší život". Virtuální svět nám díky neustálému přístupu k informacím otevírá obzory, nastavuje nové trendy v komunikaci a je jakýmsi alternativním podhoubím pro formování postojů jednotlivých lidí. Z ekonomického hlediska jde o ještě významnější fenomén, který má neuvěřitelný potenciál pro podporu produktivity práce a zvýšení ekonomického výkonu.

Digitální svět je ale tak nový, že jeho dopady a směřování můžeme vidět jen v reálném čase. Jen těžko zatím dokážeme předpovědět jeho, byť blízkou, budoucnost. Nabízí se proto hned několik otázek − nevytváří digitální dimenze jen pouhou iluzi svobody a kontaktu? A jak moc si opravdu vážíme soukromí, když naprosto dobrovolně pouštíme na so­ciální sítě své osobní informace? Dokážeme si vůbec představit nejen to, co nám internet přináší, ale také to, co nám bere a jakým rizikům nás vystavuje?

Měníme svá přesvědčení

Bohužel se ukázalo, že sociální platformy lidi nespojují, jak jsme dříve doufali. Naopak, dramaticky nás rozdělují. Stačí se podívat na nesčetné "sociální bubliny", které na internetu vytváříme. Slepá důvěra lidí, odklon od vnímání a názorů "vládnoucí administrativy" nebo hledání názorového souznění na sociálních sítích jsou jen zlomkem toho, co vše digitální svět navodil či zesílil.

Pavel Kavánek

prezident České bankovní asociace

Bankovnictví se věnuje celý život. Do ČSOB nastoupil v roce 1972, ve svých 24 letech. Od roku 1990 byl členem představenstva banky a o tři roky později se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem ČSOB. V roce 2014 ho v této funkci nahradil John Hollows. Kavánek nyní v ČSOB zastává pozici šéfa dozorčí rady. Je také prezidentem České bankovní asociace (ČBA).

Největším rizikem v digitální sféře jsme však my sami. Neumíme kriticky pracovat s informacemi, šíříme nepravdy, vědomě či nevědomě manipulujeme okolím a necháváme v sobě i ve svých dětech pučet závislost na technolo­giích. Ukazuje se, že lživé a špatné zprávy se šíří rychleji než dobré a pravdivé.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru