Od letošního července může každý získat elektronický občanský průkaz, v budoucnu tak půjde komunikovat s úřady on-line. "Zjednoduší to život, ale jen lidem, kteří budou vědět, jak toho bezpečně využít," upozorňuje Alena Mašláňová, učitelka informatiky ze Sigmundovy střední školy strojírenské Lutín na Olomoucku.

Dnešní dospívající už budou žít v digitálním světě, a přestože panuje všeobecná představa, že se mladí rodí s tabletem v ruce a digitálním technologiím rozumí, zdaleka ne všichni jsou na to připraveni. "Pořád se mi stává, že přijde žák, který měl na základní škole jen jednu hodinu informatiky týdně na prvním stupni a jednu na druhém," říká Mašláňová. Takové děti pak mají oproti ostatním mezery, protože se v hodinách věnovaly něčemu jinému − jenom hrály hry nebo řešily výukové programy. "To je z mého pohledu docela děsivé. Najdou se i žáci, kteří na klávesnici hledají písmeno 'zet' a u počítače seděli jen párkrát v životě. To je dneska šílený handicap," upozorňuje učitelka. Mezi základními školami jsou velké rozdíly. V prváku se s takovými žáky sejdou i studenti zvyklí na robotické hračky, pro něž není problém naprogramovat jednoduché roboty.

Umět počítače a chytré telefony ovládat ale nestačí. Podle průzkumu České rady dětí a mládeže z června letošního roku si 87 procent dětí ve věku 10 až 18 let uvědomuje, že používání internetu může být nebezpečné. O rizicích se nejčastěji dozvídají ve škole, mladší děti se o nich baví s rodiči, starší o nebezpečích na internetu spíše čtou. Kyberkriminalita stále roste. V roce 2017 policie evidovala 5654 trestných činů, což je asi o 300 případů více než o rok dříve. Nejčastěji se vyskytují podvody, děti se mohou nachytat například na falešné internetové obchody. Výrazně ale přibývá hlavně sexuálně orientovaných trestných činů. Jejich počet se loni téměř zdvojnásobil oproti roku 2016. "Pachatelé využívají anonymity internetu a různými způsoby z dětí mámí nahé fotografie. Někdy jim je ale samy oběti dobrovolně posílají, třeba přes sociální sítě," upozorňuje Radek Nezbeda, šéf sekce kybernetické kriminality z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru