Po nedávných komentářích představitelů ČNB se zdá, že další zvýšení úrokových sazeb na měnovém jednání ve středu je hotová věc. Centrální banka tak velmi pravděpodobně přistoupí již počtvrté v letošním roce k růstu sazeb. Naposledy zvyšovala sazby v obdobné intenzitě v roce 2007, kdy tuzemská ekonomika byla obdobně jako nyní na vrcholu konjunktury a vykazovala známky přehřívání.

Vzhledem k stále příznivé ekonomické situaci, zrychlující inflaci, solidnímu růstu mezd a nadále relativně slabé koruně, která poslední měsíce nebrzdí inflační tlaky tak, jak se očekávalo, je další růst sazeb koneckonců žádoucí. Středeční zvýšení sazeb je však trhem plně zohledněno. A pro zbytek roku trh předpokládá ještě jedno zvýšení sazeb ČNB. Pro příští rok pak ještě dvojí, ačkoli banka ve své prognóze čeká jejich stabilitu.

Očekávání trhu ohledně zvyšování sazeb jsou tudíž poměrně vysoká. I když tak ČNB sazby ve středu skutečně zvýší, samotné vyšší sazby na kurz koruny budou mít minimální vliv.

Důležité bude spíše vyznění tiskové konference. Ta však může současná vysoká tržní očekávání zklamat, protože ČNB se pro další zvyšování sazeb nebude chtít jakkoli zavazovat. Nebylo by tak překvapení, kdyby koruna po středečním jednání ČNB dokonce mírně oslabila.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru