Hlavní postavě Molièrovy hry Zdravý nemocný − hypochondru Arganovi − trvalo poměrně dost dlouho, než zjistil, že je vlastně naprosto zdravý. Zaměstnavatele trápí obdobný problém − mají pocit, že jsou jejich zaměstnanci nemocní, kdykoliv dostanou příležitost. A zrušení karenční lhůty, tedy prvních tří dnů nemoci, po níž nemocnému nepřísluší žádná odměna, prý takovou příležitostí je. Jakmile se vrátí proplácení nemocenské od prvního dne, nastoupí údajně armáda simulantů, za které pak budou muset pracovat ostatní zaměstnanci. Jak už v dubnu, kdy se na zrušení lhůty dohodla koalice ČSSD a ANO ve vládním programu, řekl šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, s koncem karenční doby vzrostou mzdové náklady až o 3,6 procenta.

Statistika průměrného procenta pracovní neschopnosti dává zaměstnavatelům za pravdu. Od roku 2009, kdy se karenční lhůta dostala do zákona, klesla nemocnost o jeden až jeden a půl procentního bodu. Mluvíme ovšem o průměru. Ze statistiky do roku 2007, kdy se ještě dalo vysledovat, kde se marodilo nejvíc, vyplývá, že nejčastěji zůstávali doma kvůli nemoci lidé v soukromém sektoru a v sektoru s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu. A také že s růstem velikosti podniku roste i nemocnost, protože v malých si to zřejmě majitelé ohlídají o něco lépe. Naopak nejméně nemocné byly osoby samostatně výdělečně činné, což podle zjištění Asociace pro malé a střední podniky platí dodnes. A hned po nich následovali zaměstnanci ve státním a veřejném sektoru.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru