Sever Itálie znají Češi hlavně ze zimních dovolených v tamních lyžařských letoviscích. Region, který velmi zbohatl z turistického ruchu, se teď stal předmětem ostrého sporu mezi Itálií a Rakouskem. A to kvůli snaze Vídně udělit německy mluvícím obyvatelům severní Itálie rakouské občanství. Hádka navíc ukazuje na to, že nacionalistické politické strany v Evropě se sice shodnou například v odporu k přijímání migrantů, jinak ale zůstávají nepřáteli.

Rakouská vláda zvažuje předložení zákona, který by udělil rakouské občanství stovkám tisíc Italů německé národnosti žijícím v italském regionu Tridentsko-Horní Adiže. Občanství by měli dostat taky Ladinové − k tomuto národu obývajícímu stejný italský region se hlásí asi 30 tisíc osob.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.