Z billboardu stojícího před branou ostravského podniku Vítkovice Steel se usmívá retuší důkladně vyhlazená tvář Jiřího Paroubka. "Máte právo důstojně bydlet!" hlásá. Na dalších více než dvaceti velkoformátových plakátech rozesetých po volebním obvodu slibuje, že Ostravané budou díky němu v Praze slyšet, že se zasadí o čistší ovzduší i právo lidí bránit se exekutorům. "Postarám se o to!" prohlašuje důrazně vedle každého ze svých portrétů bývalý premiér a předseda ČSSD, který se uchází o senátorský mandát v obvodu Ostrava-jih.

Paroubek nyní v Ostravě tráví téměř veškerý svůj čas, denně je vidět mezi lidmi. "Chodím po ulicích, před obchody, do hospod. A odezva je velmi dobrá. Nejlepší v podnicích čtvrté cenové skupiny," říká stále známý politik, který se v září dostal na titulní strany celorepublikových listů. Bylo to kvůli aféře s 3,5 milionu korun v dolarech v jeho domácím trezoru, jejichž původ nedokázal věrohodně vysvětlit.

Zpravodajství bulvárních listů a webů stále plní i jeho porozvodové spory s bývalou manželkou Petrou. Paroubkovo sebevědomí to však neohrozilo. "Věřím si na postup do druhého kola," říká.

Paroubkovi sponzoři

Petr Benda

370 tisíc korun dostal Paroubek od společnosti PH-Real, kde je jediným členem dozorčí rady Petr Benda, bývalý předseda ústecké ČSSD. Benda, který míval pověst sociálnědemokratického kmotra, byl i místopředsedou strany LEV 21. Dalších 200 tisíc korun dorazilo od Petra Bendy jako fyzické osoby.

Petr Michek

350 tisíc korun daroval Paroubkovi Petr Michek. Advokát, od kterého údajně pocházelo 3,5 milionu korun v Paroubkově trezoru, patřil k čelným představitelům Paroubkovy strany LEV 21. V minulosti se jeho jméno objevilo v kauzách takzvaného Toflova gangu nebo firmy Lavimont spojené s expremiérem za ČSSD Stanislavem Grossem.

Jestli je to jen povinný optimismus, nebo reálný odhad, se ukáže už příští víkend. "Lidé už ho neberou. Moc hlasů nedostane," tipuje dělník Zdeněk Novotný, který právě skončil šichtu v železárnách. Nefandí mu ani prodavačka Jana Kaiserová ze stánku v podchodu na nedalekém náměstí Republiky. "Nevěřím, že právě on by se staral o nás obyčejné lidi," míní.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.