Od loňského jara musí obchody hlásit každou účtenku pomocí elektronické evidence tržeb. Mezi údaji zasílanými finančním úřadům ale schází informace o tom, jaké konkrétní zboží zákazník nakoupil. Tyto údaje už však obchody budou muset brzy začít státu poskytovat. Posílat je budou Českému statistickému úřadu, který s jejich pomocí přesněji určí inflaci.

Preciznější údaje o růstu cen jsou klíčové pro ministerstvo financí a především pro Českou národní banku. Ta podle nich rozhoduje například o úrokových sazbách, které určují cenu peněz v ekonomice.

"Na základě těchto informací si lze vytvořit přesnější názor na stav a vývoj ekonomiky," řekl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Pravomoc zjišťovat inflaci tímto způsobem dává jednotlivým členským státům vyhláška EU. Některé evropské země se už podle ní řídí. V Česku začne novinka platit od ledna a bude povinná pro každého prodejce, jehož statistici o údaje požádají.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.