Automatizace přinese v nadcházejících deseti letech po celém světě zánik 75 milionů pracovních míst, jiných 133 milionů však vytvoří, odhaduje studie, kterou vydalo Světové ekonomické fórum. Všechno má své "ale". Její autoři výslovně vyzývají vlády a byznysovou sféru k masivním investicím do vzdělávání. Dnešní zaměstnanci budou potřebovat rekvalifikaci, nastupující generace zase úplně jiný mix znalostí a dovedností. Transformace pracovního trhu bude totiž asymetrická, což neplatí pouze pro jednotlivá ekonomická odvětví, nýbrž i pro různé regiony.

Podle loňské zprávy Employment outlook, kterou každoročně vydává OECD, je Česko (společně se Slovenskem) zemí s vůbec největším rizikem dopadů automatizace na pracovní trh. Zasáhnout má 45 % pracovních míst do roku 2032. O tom, kolik pracovních míst u nás vznikne, prognóza nehovoří. Bude totiž záležet na řadě okolností, z nichž nejdůležitější je schopnost přizpůsobit se měnícím se nárokům právě prostřednictvím vzdělávacího systému a sítě dalšího vzdělávání.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru