S trochou nadsázky by se dalo říct, že tři sta šedesát tři tisíc českých občanů bude mít už za dva týdny šanci zopakovat si nebo poznat, jak se volilo za komunistů. Přesně tolik obyvatel totiž mají dohromady obce, kde v nadcházejících komunálních volbách nebude počet kandidátů vyšší, než kolik je mandátů v místním zastupitelstvu. Jinými slovy: kandiduje tam jediné sdružení.

Jak takové volby probíhají, mnozí pamatujeme. Volič dostane jeden arch, něco na způsob někdejší jednotné kandidátky Národní fronty, a ten vhodí do urny. Konkurence nulová, výběr veškerý žádný. Maximálně tak za plentou přehodit pořadí jmen na papíře, když je kandidující soused prevít. Anebo… ani nejít volit. Však se stejně nic nestane ani nezmění.

Někde je ještě hůř. V sedmnácti obcích s celkem pěti tisíci pěti sty obyvateli se do voleb hlásí dokonce méně kandidátů, než kolik je zastupitelských křesel. A v devíti lokalitách neprojevil chuť kandidovat ze zdejších dohromady tří a půl tisíc usedlíků vůbec nikdo. Takže tam komunálky ani neproběhnou a místo starosty bude nejspíš dočasně vládnout úředník jmenovaný ministerstvem vnitra.

Co si asi řeknou voliči, kteří narazí na tak bídnou nabídku? Můžeme se divit, pokud si z demokracie začnou utahovat a přestanou chodit k volbám? Tři sta šedesát tisíc lidí rozhodně není zanedbatelné množství. Motáme se ale v bludném kruhu. V malých obcích je zájemců o práci v samosprávě pochopitelně málo a s fraškovitostí volebního "výběru" rovněž ubývají. Hodně dosavadních starostů odradila i zavedená povinnost přiznat osobní a rodinný majetek, byť už jen neveřejně. Polistopadové časy, kdy se i na vesnicích zdůrazňovala partajní odlišnost, jsou dávno pryč. Zbylí odvážlivci se dnes raději pohodlně sdružují do účelových sousedských uskupení typu "Pro obec společně". Případně "Proti starostovi darebákovi", když vsí cloumá konflikt a kandidátů je víc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru