Třetinu života spíme. Neplatí to ale pro všechny, někteří lidé mají s kvalitním a dlouhým spánkem problémy, často kvůli stresu nebo nepravidelné pracovní době. Zatímco krátkodobý nedostatek spánku se projevuje "pouze" sníženou pozorností nebo přehnaně emotivními reakcemi, dlouhodobý nedostatek vede k závažným zdravotním potížím včetně rakoviny, cukrovky nebo demence.

Odborníci se shodují, že velkou zátěž pro lidské tělo představují právě nepravidelné směny. Letový dispečer z Prahy, který si nepřál zveřejnit své jméno, začal trpět nespavostí. Svou práci dělá už 12 let, večer nemůže usnout, přes den je unavený. Obvykle spí zhruba pět hodin denně. Bdělého jej někdy udrží jen obrovský adrenalin, který jeho profese obnáší.

Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje dospělým lidem spánek v délce osmi hodin. Tak ale nespí dvě třetiny dospělých lidí. Mezinárodní průzkum Paylab.com, kterého se loni zúčastnilo více než 11 tisíc Čechů, uvádí, že například 26 procent českých topmanažerů spí méně než šest hodin denně. Ohroženi jsou ale hlavně lidé na nižších pozicích, pomocní pracovníci, dělníci a zaměstnanci ve službách.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.