Elegantní, rychlé a v poslední době stále žádanější bohatou klientelou jsou vozy britské automobilky Aston Martin Lagonda. Její šéf Andy Palmer věří, že primární emise akcií plánovaná na říjen společnosti vynese alespoň pět miliard liber (v přepočtu asi na 145 miliard korun). Pokud ano, pak by se firma, považovaná za neodmyslitelnou součást britské kulturní tradice, dokonce mohla dostat do prestižního indexu londýnské burzy cenných papírů FTSE 100.

Palmer, který před nástupem k Aston Martinu v říjnu roku 2014 dlouhá léta pracoval pro japonský Nissan, si předsevzal, že britská automobilka se stane vážným konkurentem italské společnosti Ferrari. Ta se počátkem roku 2016 oddělila od mateřského Fiatu.

Ferrari je v segmentu "superrychlých" luxusních aut zatím jediná firma, s jejímiž akciemi se veřejně obchoduje, a to hned na dvou burzách − v Miláně a New Yorku.

25 procent

Nejméně takový balík svých akcií hodlá na londýnské burze nabídnout soukromá automobilka Aston Martin. Doufá, že primární emisí získá alespoň pět miliard liber.

9000

sportovních "superaut" podle expertních předpovědí letos prodá italská firma Ferrari. S jejími akciemi se už obchoduje, a to v Miláně a v New Yorku.

Pokud se burzovní debut Astonu opravdu povede, podle expertů by to mohlo k primárnímu úpisu akcií inspirovat také luxusní značky patřící Volkswagenu − Porsche, Lamborghini, Bentley a Bugatti. "Bude-li Aston slavit u investorů úspěch, pak by bylo ze strany Volkswagenu nerozumné, kdyby tento fakt ignoroval," soudí Arndt Ellinghorst z britské analytické firmy Evercore ISI.

Investoři mají o čem přemýšlet

Není ale jisté, že Aston očekávaných pět miliard liber, jimiž by posílil kapitál potřebný k další expanzi, skutečně získá. Potenciální zájemci budou koupi jeho akcií podle listu Financial Times dobře zvažovat, neboť hospodaření automobilky se v minulosti hemžilo červenými čísly.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru