Neplodných párů jsou v Česku tisíce. Lidí, kteří potřebují laboratorní testy, miliony. To zřejmě dobře pochopila společnost Hartenberg Capital, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Hartenberg je jedničkou v oblasti asistované reprodukce a nyní se dravě pustil i do dalšího lukrativního oboru − laboratoří.

Firma Vidia Diagnostika, spadající od roku 2016 do portfolia firmy Hartenberg Capital, převzala už před časem některé laboratorní provozy ve středočeských nemocnicích. Zakázky dostává také od státních nemocnic.

HN to potvrdil jednatel společnosti Jozef Janov. "Spolupracujeme zejména s nemocnicemi ze soukromé skupiny VAMED − Neratovice, Mělník, Sedlčany. Jednotky procent z obratu tvoří i spolupráce se státními nemocnicemi, pro které děláme specializovaná vyšetření, především ve virologii a bakteriologii."

25 procent

O tolik peněz víc poslala VZP firmám Hartenbergu loni oproti roku 2015. Zatímco před třemi lety dostaly tyto firmy zhruba 405 milionů korun, loni to bylo již 509.

Nemocnice v Sedlčanech a v Neratovicích se přitom kompletně vzdaly vlastního provozu laboratoří − dnes už tyto služby zajišťuje Vidia Diagnostika. Proč a odkdy to udělaly, nemocnice však odmítají sdělit. "Je to obchodní tajemství," říká mluvčí nemocnic ze skupiny VAMED Linda Šefčíková.

Pro každou nemocnici je přitom důležité, aby si zachovala laboratoře vlastní. "Laboratorní segment je lukrativní a přináší velkou část příjmů nemocnice. Pokud se nemocnice rozhodne ponechat laboratorní provoz externí firmě, dobrovolně se připravuje o nemalé příjmy ze zdravotních pojišťoven," říká bývalý poslanec a předseda výboru pro ekonomiku ve zdravotnictví Ludvík Hovorka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.