Když loni v polovině listopadu přicházel zástupce českého investičního fondu Pro arte do vídeňské aukční síně Dorotheum, nečekal žádné překvapení. Za dva dny měla proběhnout aukce obrazu Zamyšlená dívka od Emila Filly, investiční výbor fondu se už na základě prohlídky aukčního katalogu dohodl, za jakou maximální částku má smysl obraz koupit, a tak osobní návštěva měla sloužit spíše pro potvrzení rozhodnutí vycházejícího z poskytnutých materiálů aukčního domu.

Při osobním setkání s obrazem ale začalo být jasné, že fotka v katalogu nedokázala zprostředkovat mistrovství, které v něm bylo obsaženo. "Už během cesty do Prahy jsme opět svolali poradní sbor a na základě informací z místa navýšili původní částku o několik milionů korun. Museli jsme se rychle zkoordinovat, když chcete získat dobré obrazy, musíte být dynamičtí. Ve světě akcií jsou dva dny věčnost, u nás ale jde o velmi rychlé jednání," popisuje finanční ředitelka fondu Pro arte Alexandra Špoková s tím, že fond tehdy profitoval i z toho, že se v sychravém listopadovém počasí do Vídně sběratelům příliš nechtělo.

Obraz z roku 1933 nakonec fond získal za 11,3 milionu korun, předaukční odhady expertů se přitom pohybovaly na částce 3,6 až 6,6 milionu korun. "Těsně po koupi bychom byli schopni obratem dílo prodat za vyšší než pořizovací cenu, ale takhle nefungujeme. Ve chvíli, kdy dílo kupujeme, už máme představu, v kterém roce ho chceme prodat a za kolik. Náš investiční horizont je víceletý, většinou se pohybujeme v pětiletém výhledu, v některých případech jde i o delší období," popisuje Špoková.

Při hledání vhodných investic se fond zaměřuje na kvalitní díla, která v současnosti nejsou trhem adekvátně oceněna. "Náš byznys stojí na přesvědčení, že kvalitní díla získávají časem na hodnotě, která odolá i nepříznivým ekonomickým časům. Hledáme díla, která se budou pohybovat v levém pruhu dálnice," vysvětluje Špoková a zmiňuje příklad malíře Maxe Kopfa, který patřil do skupiny takzvaných pražských Němců. Fond zakoupil jeho díla v době, kdy o něm bylo slyšet spíše mezi odbornou veřejností, mimo jiné i díky výborné výstavě meziválečných autorů Mladí lvi v kleci. Pyšní se tak dílem srovnatelné kvality, jakým je autor zastoupen ve sbírkách Národní galerie. "Obrazně hledáme místa, na která v současnosti nesvítí, a vytahujeme je na světlo," říká Špoková.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.