Němčina je proslulá vytvářením neuvěřitelně dlouhých složených slov. Pro cizince jsou obtížně zapamatovatelná, natož vyslovitelná. Nepochybně lze mezi ně zařadit i slovo Verfassungsschutzchef. V německých médiích často zmiňované od začátku září. Jde o pojmenování funkce šéfa Spolkového úřadu pro dohled na ochranu ústavy. Tedy šéfa civilní kontrarozvědky. Po šesti letech v tomto tradičně horkém křesle končí Hans-Georg Maassen. Zdá se, že měl až příliš blízko ke krajní pravici. To na druhé straně nevadilo, aby vzápětí dostal jinou exponovanou funkci.

O Maassenově odvolání rozhodla v úterý večer spolková vláda, koalice Křesťanskodemokratické unie a Křesťansko-sociální unie Bavorska se Sociálnědemokratickou stranou Německa.

Šestapadesátiletý právník se dlouho těšil důvěře všech hlavních politických stran, ale konec léta znamenal konec jeho kariéry v kontrarozvědce. Vlastně za to mohly jedny noviny a jedna kniha.

Po brutální vraždě Němce kubánského původu na ulici v centru Chemnitzu policie zatkla dva uprchlíky ze Sýrie a Iráku. V saském městě čin vyvolal protestní bouři. Na internetu se objevily videozáznamy neonacistů a stoupenců krajní pravice, kteří napadali a bili lidi tmavší pleti. Od pohledu cizince. Maassen se ke zděšení nad těmito útoky nepřipojil. Naopak v rozhovoru pro deník Bild prohlásil, že má pochybnosti o pravosti videozáznamů. Nebyl ale schopen svá tvrzení doložit a pečlivá analýza expertů televizní stanice ARD ukázala, že videa autentická jsou.

Hans-Georg Maassen (56)

◼ Vzděláním právník, rodák z Mönchengladbachu v Severním Porýní-Vestfálsku. Od začátku devadesátých let pracoval na federálním ministerstvu vnitra, měl na starosti agendu azylové a migrační politiky. V roce 2012 převzal vedení kontrarozvědky, Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Po kontroverzních výrocích o násilí v Chemnitzu ve funkci končí, přesouvá se na místo státního tajemníka ministerstva vnitra.

Pak vyšlo najevo, že Maassen vedl "nestandardní" debaty se členy krajně pravicové, protiislámské a antiimigrantské strany Alternativa pro Německo (AfD). Bývalá předsedkyně strany napsala knihu, v níž stojí, že jí šéf kontrarozvědky před třemi lety radil, jak se vyhnout sledování lidmi z jeho úřadu. Například tím, že se strana zbaví radikálních extremistů. Dalším kontroverzním bodem bylo loňské červnové setkání Maassena s politiky AfD. Projednával s nimi zprávu o sledování islamistů v Německu, ačkoliv ještě byla v režimu utajení.

Maassen čelil kritice, kterou je v Německu vzhledem k jeho historii obtížné ustát. Kritice za to, že sympatizuje s krajní pravicí. Ministr vnitra Horst Seehofer za ním stál, takže kancléřka Angela Merkelová se ve jménu zachování vládní koalice rozhodla pro kompromis. Maassen odejde, ale přesune se na post státního tajemníka na ministerstvu vnitra.

"Všichni se rozhodli zachránit koalici křesťanských demokratů Angely Merkelové, bavorské CSU a sociálních demokratů. Maassen nemohl zůstat v čele kontrarozvědky po chybách, kterých se dopustil. Státní úředník prostě nemůže zpochybňovat tvrzení předsedy vlády. Osobně pochybuji, že by měl blízko k Alternativě pro Německo, jak se může zdát z některých jeho vyjádření. Ale to ukážou jeho budoucí kroky," řekl Hospodářským novinám politolog Gero Neugebauer ze Svobodné univerzity v Berlíně.

Milovník humoru Monty Python a japonské kuchyně

Kdo je vlastně muž, který rozpoutal takovou politickou bouři kolem citlivého tématu migrantů? O lidech, kteří stojí v čele zpravodajských služeb a nepracují jen s otevřenými zdroji, bývá z logiky věci známo málo. Jak o jejich soukromí, tak o názorech. Maassen není výjimkou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.