V českých nemocnicích se každým rokem nakazí zhruba 150 tisíc lidí infekcemi, až deset tisíc jich zemře. Za infekcemi stále častěji stojí rezistentní bakterie, s nimiž si mnohdy nedokážou běžně používaná antibiotika poradit. Minulý rok oběhla svět zpráva o Američance, která zemřela na obyčejný zánět. Zabila ji běžně neškodná bakterie Klebsiella, jíž se daří i v Česku. Poslední data ukazují, že vůči antibiotikům je rezistentní každý druhý testovaný vzorek této bakterie. To řadí tuzemsko na čelné pozice nejohroženějších zemí v Evropské unii.

Klebsiella patří mezi takzvaně oportunistické bakterie, které nebývají prvotní příčinou smrti. Často je běžným podnájemníkem v lidském těle. Vyskytuje se na kůži, v ústech nebo ve střevech a žije se svým hostitelem v míru. Vše se ale může změnit, pokud je člověk oslabený v důsledku jiné nemoci nebo poranění. Pro šíření je nemocniční prostředí zvlášť příhodné, pacienti se nakazí například při chirurgickém zákroku. U bakteriálních nákaz přes dýchací ventilátor umírá dle dat i třetina lidí.

Klebsiella není jediná bakterie ohrožující Česko. Evropský úřad sledující vývoj bakteriální rezistence vydává pravidelně zprávu o sedmi bakteriích. Patří mezi ně i zlatý stafylokok. U třetiny populace se nachází běžně na sliznicích. Hostí ho kolem osmdesáti procent lidí z nemocničního personálu. Stafylokok se šíří snadno a bývá příčinou různých zánětů kůže i otravy krve.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.