"Nečekal jsem, že se mi podaří ho potkat. Vyfotil jsem se s ním a potřásl si s ním rukou. Pak jsem si řekl: 'Teď, nebo nikdy'," popsal nezaměstnaný Francouz Jonathan Jahan setkání s prezidentem Emmanuelem Macronem. Video, na kterém Macron mladíkovi doporučil změnit obor, aby si našel práci, pak obletělo celý svět.

"Není snad jediné místo, kam bych šel, kde by mi řekli, že jim nechybí lidi. Hotely, kavárny, restaurace," řekl a poradil mu, aby obešel podobná zařízení v pařížské čtvrti Montparnasse. "Přejdu ulici a práci pro vás určitě najdu," usadil ho Macron.

"Bylo těžké to spolknout," dodal pak v rozhovoru pro rádio Europe 1 mladík, který se chce živit jako zahradník. "Měl jsem chuť mu říct, ať jde se mnou tu práci hledat," řekl.

Macronova rada vyvolala ve Francii vlnu kritiky, a to hlavně z řad levicové opozice, jež ho často označuje za "prezidenta bohatých". Podle levice to ukazuje, že Macron je vzdálený problémům "běžných" lidí. I to je jeden z důvodů, proč Macronovi klesá popularita. Jen 29 procent Francouzů v průzkumu společnosti Odoxa vidí Macrona jako dobrého prezidenta. To je horší výsledek, než měl ve stejné etapě své prezidentské funkce Francois Hollande, jenž se zapsal do historie coby nejméně oblíbený prezident v moderních dějinách země.

Celá záležitost snad bude mít dobrý konec. Francouzská zahradnická asociace je prý zavalena nabídkami práce pro nezaměstnaného Jonathana Jahana. Takže do Montparnasse nakonec ani nemusí chodit.

Související