Hervé Falciani, počítačový expert a whistleblower, tedy informátor, který pomohl odhalit nekalé praktiky u švýcarské banky HSBC, může bez obav zůstat ve Španělsku. Tamní soud nevyhověl žádosti Švýcarska a odmítl ho vydat.

Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že ve Španělsku neexistuje zločin "finanční špionáže s přitěžujícími okolnostmi". Je to už podruhé, co Madrid odmítl Falcianiho vydat. Poprvé to bylo už v roce 2013.

Švýcarský soud Falcianiho v listopadu 2015 v nepřítomnosti odsoudil k pěti letům vězení za průmyslovou špionáž a krádež dat.

Falciani byl zadržen letos v dubnu, když mířil na konferenci na univerzitě v Madridu, kde měl pronést přednášku o daňových únicích. Byl propuštěn na kauci.

Sehrál hlavní roli ve skandálu, který se před několika lety točil kolem švýcarské banky HSBC. Podle některých je to hrdina, který pomohl odkrýt detaily, jak banka pomáhala klientům ukrývat svá konta před daňovými úřady. Podle jiných je ale zloděj, který ukradl data o klientech banky a chtěl je zpeněžit.

Ať už to bylo jakkoliv, některé země, třeba Francie, začaly jednotlivé podezřelé klienty banky vyšetřovat. A díky tomu získaly zpět miliony eur. Ukázalo se také, že se banka aktivně spolupodílela na daňových únicích a porušování zákonů.

Související