Stanou se z robotů terminátoři, kteří jednou vyhladí lidstvo? Katastrofické scénáře tohoto druhu se stávaly pravidelně náměty hollywoodských filmů. V posledním desetiletí, kdy dochází k rychlému rozvoji umělé inteligence, se takovými variantami zabývá také čím dál více vědců. Ti soudí, že ještě v tomto století dospějeme do bodu, kdy nás stroje předčí ve všech oblastech inteligence. Budou pak ale takoví chytří roboti ještě k něčemu potřebovat lidi?

Podle expertky na etiku strojů Nell Watsonové z uznávané americké Singularity University nemá lidstvo důvod k obavám, pokud zvládne do momentu takzvané technologické singularity roboty vycvičit k větší empatii.

"Umělou inteligenci můžeme postupně vychovat, aby přestala být chladná a děsivá a z inteligentních strojů se stali naši domácí mazlíčci," míní Watsonová, která je rovněž členkou komunity vědců EthicsNet. Jejím cílem je vytvořit pro roboty algoritmy, jež jim mají umožnit chovat se k lidem altruisticky. "Existuje druh strojového učení, při němž roboti dostávají určité impulzy, které je za dobré chování odměňují. Pokud robotovi zadáte úkol, aby někomu polichotil nebo třeba uklidil odpad ze země, udělá to proto, že bude zkrátka chtít ovládnout novou dovednost," vysvětluje svůj přístup Watsonová.

Podobně postupuje také pražská výzkumná firma GoodAI. Podle její provozní ředitelky Olgy Afanasjevy roboti za člověka postupně převezmou většinu manuálních nebo monotónních prací. "Proto si myslím, že bude muset přijít nějaká forma základního nepodmíněného příjmu pro všechny obyvatele," míní Afanasjeva.

Podle ní by se lidstvo nemělo bát umělé inteligence, ale spíše jejích tvůrců, kteří by mohli stvořit chytré stroje bez emocí.

Britský kybernetik Kevin Warwick se ale obává i varianty, kdy by se stroje nějakými etickými zásadami řídily. "Co se stane, až se umělá inteligence sama rozvine do té míry, že už ji nebudeme schopni kontrolovat? Její etika bude etikou stroje, který se bez lidí obejde a může je potenciálně začít ohrožovat," varuje Warwick.

Související
Související