Sliby výstavby nových bytů, cyklostezek či obchvatů jsou na volebních billboardech jedny z nejčastějších. Velké investiční projekty přitom města často neumí dokončit a na účtech se hromadí neutracené miliardy.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) potvrdila, že veřejné rozpočty, tedy měst, krajů a dalších institucí, jsou v přebytku, byť důvody mohou být různé. "Je to zhruba 200 miliard, které leží na účtech. Jsou to velké peníze, ale důvody jsou různé případ od případu, někdo investuje, někdo se chystá investovat a někdo se zbytečně chová ostražitě," uvedla Schillerová.

Například statutární města včetně Prahy skončila za loňský rok v přebytku přes 11 miliard korun. Jsou to přitom peníze, které mohly být využity právě na výstavbu bydlení či zlepšení dopravní situace ve městech a podobně.

V Praze například činil loňský přebytek téměř sedm a půl miliardy. Přitom se dlouhodobě hovoří o dokončení Městského okruhu, zahájení stavby trasy metra D a hlavně o potřebě nových bytů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.