Každý, kdo navštívil čínskou restauraci, bezpochyby zaznamenal na jídelním lístku pokrm, jehož název zní "maso podivuhodné chuti". Toto slovní spojení se dá vyložit i tak, že jde o mix všeho možného, co lze jinak pojmenovat jen stěží. A podobné je to i v případě státního rozpočtu na příští rok, který včera schválila vláda. Obsahuje ledacos a některé nápady se zdají být natolik vzdálené realitě, že pro to občas scházejí slova. Opozice je sice našla, ale… Třeba exministr Miroslav Kalousek, který se při sestavování vlastního rozpočtu spletl skoro o 150 miliard (nečekaně dorazila krize), označil vládní návrh za nepřijatelný a nezodpovědný. Petr Fiala, šéf ODS, strany, která dlouhodobě sestavovala schodkové rozpočty, označil kabinet za neschopný.

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO uvedla, že návrh rozpočtu na příští rok je "maximum možného". Což je to nejlepší, co se dá říct.

Daleko větší váhu než výtky opozice, které jsou v historii rozpočtů stejné bez ohledu na to, kdo je zrovna ve vládě, mají námitky Národní rozpočtové rady. Ty základní jsou tři: schodek je v letech ekonomického růstu zbytečný. Plánované povinné výdaje například na růst důchodů a na růst platů ve státní správě budou zatěžovat rozpočet i ve chvíli, kdy ekonomika začne klesat. A konečně chystané investiční výdaje, především na výstavbu, povedou hlavně k dalšímu růstu cen ve stavebnictví.

Co ale na rozpočtu skutečně zaráží, je nedostatek plánování do budoucna. Zvyšování platů a důchodů, tlak na růst minimální mzdy, je v zemi, která se ve světě prosazuje coby levná montovna, v pořádku. Pokud nejsou schopni přijít zaměstnavatelé jako první s nabídkou vyšších mezd, potom je tlak na celkovou úroveň odměňování ve státní správě k tomu donutí.

Vyšší mzdy přinesou v současnosti do rozpočtu vyšší odvody, mělo by se ale též pamatovat na to, že v budoucnosti povedou k vyšší nezaměstnanosti a rozpočet bude mít větší problémy s výplatou sociálních dávek.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je vládní návrh rozpočtu jen "uměním možného" a proč zakládá problémy do budoucna.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se