Každý, kdo navštívil čínskou restauraci, bezpochyby zaznamenal na jídelním lístku pokrm, jehož název zní "maso podivuhodné chuti". Toto slovní spojení se dá vyložit i tak, že jde o mix všeho možného, co lze jinak pojmenovat jen stěží. A podobné je to i v případě státního rozpočtu na příští rok, který včera schválila vláda. Obsahuje ledacos a některé nápady se zdají být natolik vzdálené realitě, že pro to občas scházejí slova. Opozice je sice našla, ale… Třeba exministr Miroslav Kalousek, který se při sestavování vlastního rozpočtu spletl skoro o 150 miliard (nečekaně dorazila krize), označil vládní návrh za nepřijatelný a nezodpovědný. Petr Fiala, šéf ODS, strany, která dlouhodobě sestavovala schodkové rozpočty, označil kabinet za neschopný.

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO uvedla, že návrh rozpočtu na příští rok je "maximum možného". Což je to nejlepší, co se dá říct.

Daleko větší váhu než výtky opozice, které jsou v historii rozpočtů stejné bez ohledu na to, kdo je zrovna ve vládě, mají námitky Národní rozpočtové rady. Ty základní jsou tři: schodek je v letech ekonomického růstu zbytečný. Plánované povinné výdaje například na růst důchodů a na růst platů ve státní správě budou zatěžovat rozpočet i ve chvíli, kdy ekonomika začne klesat. A konečně chystané investiční výdaje, především na výstavbu, povedou hlavně k dalšímu růstu cen ve stavebnictví.

Co ale na rozpočtu skutečně zaráží, je nedostatek plánování do budoucna. Zvyšování platů a důchodů, tlak na růst minimální mzdy, je v zemi, která se ve světě prosazuje coby levná montovna, v pořádku. Pokud nejsou schopni přijít zaměstnavatelé jako první s nabídkou vyšších mezd, potom je tlak na celkovou úroveň odměňování ve státní správě k tomu donutí.

Vyšší mzdy přinesou v současnosti do rozpočtu vyšší odvody, mělo by se ale též pamatovat na to, že v budoucnosti povedou k vyšší nezaměstnanosti a rozpočet bude mít větší problémy s výplatou sociálních dávek.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru