Pár týdnů zbývá do parlamentních voleb v Lotyšsku, které se budou konat 6. října. Místní analytici i vojáci Severoatlantické aliance rozmístění ve spojenecké zemi napjatě očekávají, kdy se posílený prapor NATO, v němž působí i česká minometná četa s 55 vojáky, stane tématem politického boje. Čekají, kdy přítomnost spojeneckých vojáků zneužije v propagandě Rusko ve snaze ovlivnit výsledky voleb, jako tomu bylo například loni v Litvě.

"O vojácích NATO se v kampani nediskutuje. Bavíme se o omezení chudoby, o reformě školství nebo zdravotnictví, o boji proti korupci, ale tohle téma se zatím neobjevilo," řekl v rozhovoru pro HN lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs na Ekonomickém fóru v jihopolské Krynici. "Rusko ale bude dělat všechno možné, aby v Lotyšsku vznikla vláda, která oslabí protiruské sankce. Do voleb ještě zbývá hodně času," varoval.

Soužití vojáků aliance s místními si pochvaloval. "Přítomnosti spojeneckých vojáků včetně těch českých si velmi vážíme. Je zajímavé, že díky nim roste i místní ekonomika. Na počátku jsme měli obavy, ale nenaplnily se," řekl ministr.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.