Na první pohled vypadá mléčná farma rodiny Vejnarových jako každá jiná. Ve skutečnosti ale celý provoz řídí chytré technologie. Krávy nakrmí a podojí roboti a speciální obojek pohlídá jejich zdraví. Všechny informace se pak sbíhají na počítači farmáře, který si může u každého kusu dobytka jednoduše zkontrolovat zdravotní stav i množství a kvalitu nadojeného mléka.

"Dříve jsme trávili šest hodin denně dojením, což s ohledem na to, kolik je na farmě další práce, přestávalo být únosné. Zároveň jsme chtěli dál navyšovat stavy skotu, aniž bychom museli přijímat nové zaměstnance. Jako jediné řešení se tak ukázali roboti. Díky nim nám péče o krávy zabere třetinu původního času," vysvětluje Pavel Vejnar, proč se rozhodl investovat 11 milionů do nových technologií. Jejich nákup zvládl bez dotací, protože pro získání příspěvku z Evropské unie nesplnil potřebné podmínky.

Na farmě hospodaří se svými rodiči už 25 let a poslední dva roky i s manželkou Lenkou. Začínali s pěti kravami, dnes mají kolem 160 kusů dobytka, z toho 75 dojnic v robotizované stáji. Tou zhruba každou půl hodinu projíždí krmicí robot. Jde v podstatě o velkou pojízdnou nádobu s krmením. Jezdí podél zábran a přihrnuje kravám krmení. Laserem si měří jeho výšku ve žlabu, a když zjistí, že je ho tam málo, přisype další.

Robot zaručí vždy čerstvé krmení

"Předtím jsme krmili jednou za dva dny balíky do žlabu. Krávy si tak jeden den sežraly to lepší a druhý den už měly jen zbytky. Teď mají dvanáctkrát až čtrnáctkrát za 24 hodin čerstvé krmení. A platí, že čím víc toho spořádají, tím víc mléka také nadojí," popisuje Vejnar.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru