Krajina je tady tak trochu tajuplná. Není divu: jen kousek od farmy, kde hospodaří generace rodiny Suchých už několik staletí, se nachází památný dub se zázračnou studánkou. Právě tady se podle legendy měl setkat při lovu kníže Oldřich se svou budoucí manželkou Boženou. Jsme ve Slavětíně na Lounsku v Ústeckém kraji, půvabné obci v Českém středohoří, kde žije přes pět stovek obyvatel na místě, kde vzniklo město už ve dvanáctém století. A také na půdě, kde předkové rodinné farmy Lukáše Suchého hospodaří zhruba stejně dlouhou dobu, tedy několik staletí. I když dohledatelné doklady o tom, že tu rodina půdu obdělává a chová dobytek, sahají "jen" sto let zpátky, nejstarší části hospodářských budov jsou prokazatelně ze 16. století.

A zdejší hospodář Lukáš Suchý se rád vydal na cestu rodinné tradice, ač sám chtěl být původně hasičem. Ovšem dědeček rozhodl jinak. A on byl autoritou, protože farmu v kolektivizaci zabranou do majetku státu a patřičně zplundrovanou po revoluci doslova vydupal ze země znovu, když na navrácených statcích začal už v důchodovém věku hospodařit. Nebylo zbytí: Lukáš Suchý se tedy stal farmářem, ale hasičský sen z hlavy nepustil. Ve volném čase je alespoň dobrovolným hasičem a právě hasiči v obci obstarávají kulturu. Toho, že se stal sedlákem, ovšem nelituje, naopak − je na svou práci a na to, co jeho předkové vybudovali, velmi hrdý.

Ostatně má proč. Hospodaří tak úspěšně, že dokonce získal třetí příčku v soutěži vyhlašované Asociací soukromého zemědělství, a patří tak mezi farmáře roku 2016. Celou soutěž přitom už v roce 2004 vyhrál.

Na farmě pracuje celá rodina

Do chodu farmy se musela zapojit celá rodina. Žena Lukáše Suchého s matkou například vedou zdejší Agropenzion Hájenka, kde se skoro každý víkend konají svatby nebo sem jezdí děti na soustředění a turisté odpočívat od ruchu velkoměsta. I proto se tu dá narazit na pštrosy, lamy, ovce či kamerunské kozy, a to ve výbězích v podobě minizoo, jejíž prohlídka potěší nejen děti, ale i dospělé. A dá se tu i rybařit na přilehlém rybníčku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru