První Emmy se udílely v roce 1949 a mnoho věcí tehdy bylo jinak. Benzin stál 17 centů za galon, dům sedm tisíc dolarů a "všichni jsme se shodli na tom, že nacisté jsou špatní". Takto uvedl výroční 70. udílení nejprestižnějších televizních cen v noci na úterý jeden z dvojice moderátorů Colin Jost. Ale jeho kolega Michael Che hned následující větou nastínil mnohem podstatnější změnu.

"Naše NBC má nejvíce nominací mezi celoplošnými stanicemi," poznamenal Che a během potlesku jeho kolega Jost suše dodal: "Což je asi totéž, jako být nejvíc sexy osobou v kómatu. Pořád nevypadáte dobře."

Moderátoři tím naráželi na to, že největší bitvy o "televizní Oscary" se v posledních letech odehrávají mezi jinými hráči: kabelovými stanicemi jako HBO či AMC a internetovými giganty Netflixem, Amazonem nebo Hulu. A kupříkladu NBC se mezi nominovanými i oceněnými ocitá hlavně díky skečovému satirickému formátu Saturday Night Live. V oblasti hrané dramatické tvorby se už pozornost upíná jinam.

Letošní střet internetových a kabelových společností v sobě měl až symbolickou rovinu. Se 112 nominacemi na Emmy poprvé Netflix předstihl HBO a po 17 letech tak v tomto ohledu přerušil dominanci přední kabelové stanice. Nakonec to však skončilo remízou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.