Sociální demokracie se rozhodla být státotvorná. Na místo ministra zahraničí nominovala Tomáše Petříčka, dosavadního prvního náměstka resortu a bývalého asistenta europoslance Miroslava Pocheho. Toho sice prezident jako ministra odmítl, ale de facto resort řídí. Před volbami − i těmi místními − je prostě potřeba udělat taktický ústupek, aby si volič mohl říci, že moudřejší ustoupil.

Při vší personální bídě ale Petříček není špatná volba. Ano, čtete dobře. Doba silných osobností ve vládě, které sváděly souboj o tvář české politiky (nejen té zahraniční), je za přítomnosti Andreje Babiše pošťuchovaného prezidentem Milošem Zemanem pryč.

O Petříčkových názorech na zahraniční politiku není vlastně nic známo. Autor tohoto textu ho slyšel minulý týden přednést dva zahajovací projevy na dvou naprosto odlišných konferencích. Řekněme, že je přečetl téměř bez chyby.

Nad ideovou linkou ministerstva zahraničí bude i nadále bdít Miroslav Poche, ať už obhájí příští rok na jaře křeslo europoslance, nebo by se v případě prohry mohl stát například Petříčkovým náměstkem.

Těžko si ale Petříčka představit, jak na schůzkách s prezidentem a premiérem představuje názorového oponenta, který je schopen oba matadory české politiky alespoň usměrnit. V tomto ohledu může mladý sociální demokrat jen příjemně překvapit.

Ale ministerstvo není jen jeho hlava. Diplomaté už jsou unaveni více než rok trvajícím faktickým bezvládím a personální politikou pražské buňky sociální demokracie ovládající vedení resortu. To je umocněno ještě tím, že nyní chybí dva klíčoví odborní náměstci zabývající se Evropou a bezpečnostní politikou.

Pokud si ovšem Petříček (Poche) prosadí na tato místa dva zkušené diplomaty, jak se v Černíně a okolí šušká, Aleše Chmelaře a Martina Povejšila, nemusí to být pro ministerstvo zahraničí i pro českou zahraniční politiku tak špatné, jak to na první pohled vypadá.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru